Blog | Azure portalda Windows sanal makinesi nasıl oluşturulur?

Azure portalda Windows sanal makinesi nasıl oluşturulur?

Öncelikle https://portal.azure.com adresinden Azure portalında oturum açın.

Oturum açma işlemini başarıyla gerçekleştirdikten sonra "Azure Portal Home" sayfasında bulunan "Azure Services" bölümünden "Virtual Machines" seçilerek ya da aramalar kısmına "Sanal Makineler" yazılarakta "Sanal Makine" oluşturabilirsiniz.

Sanal Makine oluştur sayfasına geldikten sonra "Create" seçeneğine basılarak oluşturma işlemine başlayabiliriz.

Bir sonraki adımda "Sanal Makine Adı", "Görüntü (iso)" bilgilerini girmeniz gerekmektedir .iso olarak eğer bir domain ortamı oluşturacak ve sanal sunucu kuracaksınız "WS 2019/2016 Datacenter Gen2" seçilebilir bu tercih meselesidir, siz sanal bir windows 10 oluşturacaksanız "Win10 PRO" seçeneğini kullanabilirsiniz.

 

Seçimler tamamlandıktan sonra oluşturulan sanal makineye kullanıcı adı ve şifre oluşturmamız gerekmektedir.

 

Şifre belirleme işleminden sonra Gelen bağlantı noktası kurallarını'nın altında Seçili bağlantı noktalarına izin ver'i seçin ve ardından açılan listeden RDP ya da HTTP seçmeniz gerekmektedir, şimdilik RDP ile ilerleyeceğiz, bir sonraki adım indir ve çalıştır şeklindedir, eğer ISS seçecekseniz bu özelliğin cihazın windows özellikleri kısmından aktifleştirilmiş olması gerekmektedir... RDP seçilerek devam edilir...

 

 Bir sonraki adımda lisans koşullarını kabul ederek Gözden geçir + oluştur butonuna tıklayarak baştan sona yapmış olduğunuz işlemlerin özet bilgisine ulaşmış olursunuz.

 

Doğrulama işlemi aşağıdaki gibi tamamlandıktan sonra Create butonuna basılarak Sanal Makineyi oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz(bu işlem 5-6 dakika sürebilir).

Doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra ekranınızın Sağ üst köşesinde  çıkan bildirimde Kaynağa Git seçilerek sanal makinenizin çalıştırılacağı ekrana geçiş yapacaktır.

 

SANAL MAKİNEYE BAĞLANMA

Sanal makine ile bir uzak masaüstü bağlantısı oluşturmak için RDP file dosyasını Azure üzerinden indirmeniz gerekmedir, bunun için yapmanız gereken yukarıda belirttiğimiz Kaynağa Git butonuna tıklayarak Sanal Makineye ulaşmış oluyoruz, bunu Azure Home üzerinde Resources kısmından da tüm kaynaklara ulaşarak yapabilirsiniz. 

Adım adım RDP file indirme işlemi :

Connect -> RDP ile bağlan seçilir

 

RDP ile bağlan sekmesinde 3389 numaralı bağlantı noktası üzerinden Public IP Adressine göre bağlanmak için varsayılan seçenekleri koruyunuz ve RDP dosyasını indir'e tıklayınız.

 

İndirilen RDP dosyasını çalıştırın ve ilk başta belirtilen sanal makine için oluşturulmuş olan kullanıcı adı ve  ve şifreyi girin. Oturum açma işlemi sırasında bir sertifika uyarısı alınacaktır ve bu uyarıyı evet diyerek devam ediyoruz ve sanal makinemiz Uzaktan Bağlantı Yöntemi (RDP) ile açılmış olacaktır...

 

 

Azure Azure Portal Azure Balance Sanal Makine RDP Connection RDP
Erdem Şahin
117