Blog | Disk kümeleme sistemleri nelerdir (RAID) ?

Disk kümeleme sistemleri nelerdir (RAID) ?

RAID 0 

 

 

RAID-0 birimi oluşturabilmeniz için en az 3 - en fazla 32 dinamik diskinizin olması gerekmektedir.

Veri 3 diske paylaştırılarak yazılır, yani yazma hızı 3 kat daha fazla artar. Ancak disklerden herhangi birinde oluşabilecek statiklenme ya da arıza durumunda 3 diske paylaştırılarak yazılan veriler anlamını yitirir. Sebebi ise sorun oluşan diskteki veri kaybolduğunda veri bütünlüğü bozulacaktır. 

 

RAID 1

 

RAID-1 birimi oluşturabilmeniz için en az 2 dinamik diskinizin olması gerekmektedir. RAID-1 genellikle sistem dosyalarının yedeklerini tutmak için kullanılır. Disk boyutubu genişletmede yardımcı olmaz. Yazma hızı yaklaşık %50 düşer. Fakat disklerin birinde oluşabilecek herhangi bir sorunda diğeri kaldığı yerden devam eder, veri kaybı yaşanmaz. Veri kaybının yaşanmamasındaki en büyük etken yazılan veri tek bir diske alınır fakat diğer disk onun replicationu gibi ilerler yani kopyası durumundadır bu yüzden yazma hızı düşüktür.

RAID 5

 

RAID-5 birimi oluşturulabilmesi için en az 3, en fazla 32 diskin olması gerekmektedir. RAID-5 birimleri için yalnızca bir ek disk maliyetiyle hataya dayanıklılık sağlar. RAID-5 birimi oluşturulabilmesi için 10TB'lik üç disk kullanırsanız, birimin kapasitesi 30TB olur, kalan 10TB eşlik için kullanılır. RAID-5 birimleri uzatılamaz ya da yansıtılamaz. Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere veri üç diske paylaştırılıyor. Disk kapasitesi iki katına çıkmasına rağmen veri üç diske dağıtıldığı için yazma hızı üç katına çıkmaktadır. Diskin bir kısmını diğer disklerdeki veriler için ayırıyor. Örnek verecek olursak Disk 1'deki verilerin yarısını sıkıştırarak Disk 2'ye diğer yarısını Disk 3'e koyuyor. Disk 1'de sorun olması durumunda Disk 2 ve Disk 3'te bulunan Disk 1'e ait veriler kullanılarak veri kaybı önlenmiş oluyor. Disk 1 çalışmayı durdurduğu taktirde arızalı disk sökülüp yeni bir disk eklendiği ve RAID tekrar oluşturulduğunda aynı şekilde çalışmaya devam eder. 

RAID0 RAID1 RAID5 RAID10
Erdem Şahin
19