Blog | Exchange Admin Center da user mailbox nasıl oluşturulur?

Exchange Admin Center da user mailbox nasıl oluşturulur?

Kullanıcı hesap açılışı genellikle bazı firmalarda SAP ile entegreli olmakla birlikte Acitve Directory müdahalesi olmadan otomatik olarak yansımasına yarayan bir entegrasyon aracıdır. SAP ile IDM entegreli çalıştığından şirket İK'sı açılışı buradan yaptığı taktirde Active Directory'e yansıması gerçekleşir. Exchange Server'da User Mailbox oluşturulması işlemlerine başlamadan önce Recipients altında bulunan özellikler arasında: Mail Hesapları, Gruplar, Kontaktlar, Kota Arttırımı,  Kullanıcı Bilgileri (Editleme, oluşturma), SMTP gibi roller bulunur.

Konumuza gelecek olursak eğer mailbox oluşumu yukarıda belirttiğim gibi otomatikte yansıyabilir eğer ki exchange üzerinden olacaksa adım adım Recipients -> Mailboxes -> + -> User Mailbox

User Mailbox'a tıklandıktan sonra karşımıza iki ekran çıkıyor ;  

1.Existing : Active Directory ile oluşmuş fakat mailbox'ı exchange'de gözükmeyen kullanıcıları ilgili domainde Browse sekmesinde aratarak seçimi gerçekleştirebilirsiniz (Bir sonraki yazılarda Active Directory ile oluşturup Existing kısmından kullanıcı bulma işlemi anlatılacaktır).

2. New User : Oluşturulmak istenen kullanıcının bilgilerini giriyoruz ve 'Organization Unit' kısmını kullanıcının Hangi OU'da olmasını istiyorsanız orayı seçmeniz gerekir. Örneğin oluşturulan kullanıcı IT departmanından birisi ise, Active Directory'de oluşturduğunuz Helpdesk OU'sunu seçmeniz kullanıcının doğru yerde oluşmasını sağlayacaktır.

Exchange Server Exchange Admin Center Active Directory User Mailbox
Erdem Şahin
35