Blog | Group Policy Nedir?

Group Policy Nedir?

Group Policy, bilgisayarların ve kullanıcıların merkezi bir şekilde yönetilmesine olanak sağlayan bir Microsoft teknolojisidir. Merkezi olarak bilgisayarların ve kullanıcıların masaüstü ve diğer ayarlarının özelleştirilmesini sağlar. Ayrıca günümüzde her ne kadar kullanılmasa da uygulama kurulumu ve kaldırılması işlemlerini gerçekleştirebilir.

Group Policy Nasıl Çalışır?

Group Policy ayarları, Active Directory üzerinde oluşturulur, değiştirilir ve Active Directory veritabanında tutulur. Tutulan ayarların bulunduğu bu nesneye Group Policy Object (GPO) adı verilir. Oluşturulan ve uygulanan Group Policy Object (GPO), istemci tarafından Domain Controller’dan indirilir. Bu işlem istemci tarafında Pull, Active Directory Domain Controller tarafında ise Push olarak tanımlanır. GPO istemci tarafından indirildikten sonra sisteme uygulanır. İstemci tarafında yapılan bu işleme Client Side Extensions adı verilir.

 

Group Policy Türleri ve Uygulanma Sırası

Group Policy’ler, Local Group Policy ve Domain Group Policy olarak ikiye ayrılır. Her iki policy türünün de amacı aynıdır. Local Group Policy uygulanmış bir bilgisayar aynı zamanda domainde olabilir. Domain Group Policy’ler Site, Domain ve OU seviyelerinde uygulanabilirler.

Uygulanan GroupPolicy’lerin uygulanma sırası aşağıdaki gibidir:

  • Local Group Policy
  • Site seviyesinde uygulanan Domain Group Policy
  • Domain seviyesinde uygulanan Domain Group Policy
  • OU seviyesinde uygulanan Domain Group Policy
GPO Group Policy Server Datacenter Wmare
Erdem Şahin
36