Blog | İnternet Explorer Default Home Page GPO

İnternet Explorer Default Home Page GPO

Grroup Policy ile internet explore’nin şirketteki tüm kullanıcıların giriş sayfasını aynı yapacak şekilde nasıl bir yol izleriz.

Öncelikle GPO Management aracını açarak yeni bir policy oluşturuyoruz, oluşturduğumuz policy’i bağlayacağınız grubun üzerine gelerek  "Link an Existings GPO..." diyerek o gruba oluşturulan GPO’yu bağlıyoruz ve düzenliyoruz.

Sıradaki adımda ise Grup İlkesi Düzenleyicine gelerek internet explorer sekmesini buluyoruz. Adımlar şu şekildedir “User Configuration -> Policies -> Administrative Templates -> Windows Components -> Internet Explorer” içerisinden “Disable changing home page settings (Ana sayfa ayarlarını değiştirmeyi devre dışı bırak)” politikasını buluyoruz ve düzenliyoruz. 

 

 

Politikayı düzenleme ekranında (resim v2) yapılması gereken Enabled -> Home Page(Default olarak tüm kullanıcıların internet explorer uygulamasında gelmesi istenen sayfayı belirtiyoruz)”. Belirtme işleminden sonra kullanıcı cihazında otomatik olarak işlensin isteniyorsa 90 dakika beklenmesi gerekiyor, eğer ki test cihazınızda yapıyorsanız cmd (komut) ekranına gpupdate /force yazarak tetikleme yaptırıyoruz ve kullanıcının internet explorer sayfasını açarak yaptığınız politika işlemini görebilirsiniz  

 

GPO Rules Group Policy Default Page
Erdem Şahin
44